Eugen Doga împlinește astăzi 76 de ani
-
01 Martie 2013 13:42
Compozitorului Eugen Doga împlinește astăzi 76 de ani. Născut pe 1 martie 1937 în satul Mocra, din stânga Nistrului, maestrul Eugen Doga a fost ales ca membru titular al Academiei de Științe a Moldovei în 1992.
A scris poemul simfonic „Mama”, baletul „Luceafărul”, cantate, cvartete, cântece de estradă devenite șlagăre, muzică pentru peste 100 de filme și pentru spectacole de teatru.
Este autorul Imnului orașului Chișinău. Deținător al distincțiilor de stat: „Ordinul Republicii”, „Steaua României”, Medalia de aur „Omul secolului XX”. Anul 2007 a fost declarat drept „Anul Eugen Doga” în Republica Moldova. În 2008 i-a fost acordat Premiul de Stat al Republicii Moldova „pentru contribuția de excepție la dezvoltarea artei muzicale naționale și universale”. În 2011 a primit certificatul care dovedește că o planetă mică din spațiul solar îi poartă numele.
Valsul său din filmul „Gingașa și tandra mea fiară” a fost considerat de fostul președinte American Ronald Reagan drept cel mai bun vals al secolului XX.

