Elevii din Bălți revin la lecții cu prezență fizică

  • 20 Martie 20:30
Elevii din Bălți revin la lecții cu prezență fizică

Elevii din municipiul Bălți revin la lecții cu prezență fizică, începând de luni. Anunțul a fost făcut de primarul Alexandr Petkov, după soluționarea problemei aprovizionării cu apă potabilă.

Școlile au trecut la învățământ online pe 17 martie, iar grădinițele au activitat în regim obișnuit, transmite IPN

Autoritățile au instituit stare de alertă de mediu pe bazinul Nistrului, care este vigoare până la sfârșitul lunii. Decizia a fost luată în urma poluării provocate de bombardarea hidrocentralei de la Novodnestrovsk.

În urma opririi stației de captare de la Cosăuți, pe 14 martie, alimentarea cu apă a fost sistată în municipiul Bălți, precum și în raioanele Soroca, Florești și Sângerei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
19,4
Câțiva nori
Umiditate:80 %
Vint:2,02 m/s
Sun
26
Mon
29
Tue
30
Wed
28
Thu
22
Arhivă Radio Chișinău