Egipt: Guvernul și-a prezentat demisia

  • 24 Februarie 2014 16:23

În Egipt, Guvernul sprijinit de armată și-a anunțat luni, 24 februarie, demisia, informează Agerpres. Anunțul a fost făcut de premierul Hazem Beblavi.

Decizia a fost luată după o reuniune de 15 minute a cabinetului, la care a participat și șeful armatei, feldmareșalul Abdel Fattah al-Sisi. Acesta ar urma să candideze la președinție.

 Hazem Beblawi și guvernul interimar au fost învestiți în iulie anul trecut, după ce armata l-a răsturnat de la putere pe președintele islamist Mohammed Morsi.

Tags

Alte Noutati

LIVE: În zori
Meteo Chișinău
18,85
Cer senin
Umiditate:80 %
Vint:2,33 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău