Dodon, Vlah, Tarlev și Voronin merg în bloc la alegerile parlamentare din 28 septembrie

  • 22 Iulie 15:02
Dodon, Vlah, Tarlev și Voronin merg în bloc la alegerile parlamentare din 28 septembrie

Patru formațiuni politice, Partidul Socialiștilor, Partidul Comuniștilor, Inima Moldovei și Viitorul Moldovei, au decis să participe împreună la alegerile parlamentare din 28 septembrie, sub forma unui bloc. Anunțul a fost făcut de liderii acestor partide în cadrul unui briefing, unde și-au exprimat dorința de a oferi o „alternativă viabilă” actualei guvernări.

Amintim că recent cele patru partide pro-ruse s-au reunit, la Sankt Petersburg, unde au purtat discuții cu autorități din Federația Rusă privind o eventuală „cooperare bilaterală în domeniul energetic”, în ciuda faptului că nu dețin funcții oficiale în stat.

Vizita a fost calificată de autorități drept parte a războiului hibrid dus de Federația Rusă în Republica Moldova și o încercare a Moscovei de a influența rezultatele alegerilor parlamentare din această toamnă.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
7,74
Cer senin
Umiditate:84 %
Vint:5,66 m/s
Sun
11
Mon
10
Tue
9
Wed
9
Thu
12
Arhivă Radio Chișinău