Doar egal pentru Sheriff Tiraspol la debut în noul sezon de Champions League

• 17 Iulie 2013 10:37

Campioana Moldovei la fotbal a început cu stângul cel de-al 15-lea sezon consecutiv în cupele europene.

În meciul de acasă din turul doi al UEFA Champions League, Sheriff a făcut un meci nul, scor 1-1, împotriva echipei Sutjeska din Muntenegru.  Tiraspolenii au deschis scorul la capătul primei reprize prin brazilianul Henrique Luvannor. Oaspeții au egalat după 10 minute de la reluare și păstrează șanse bune de calificare în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Surpriza serii vine de la Bate Borisov care a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 1-0 de campioana Kazahstanului, Șahtior Karaganda. Și Ekranas din Letonia a avut aceeași soartă, după ce a pierdut acasă, cu același scor, partida cu campioana Islandei, FH Hafnarfjordur.

Steaua București a obținut victoria cu scorul de 3-0 în fața macedonenilor de la Vardar Skopje. Dinamo Tbilisi a reușit scorul serii, 6-1, cu campioana Insulelor Feroe, EB/Streymur. Dinamo Zagreb s-a impus cu 5-0 în meciul jucat în deplasare cu Fola, Luxemburg.