Demisiile a trei membri CEC, aprobate de Parlament

  • 05 Iulie 2019 12:05
Demisiile a trei membri CEC, aprobate de Parlament

Parlamentul a aprobat în ședința de astăzi cererile de demisie a membrilor Comisiei Electorale Centrale(CEC). Este vorba despre președinta Comisiei Alina Russu, vicepreședinta Rodica Ciubotaru și membrul CEC, Iurie Ciocan.

Deputatul democrat Sergiu Sârbu a declarat că membrii Comisiei pleacă pentru că actuala guvernare nu ar mai vrea o autoritate electorală independentă. Acuzațiile au fost respinse de către deputatul din partea blocului ACUM, Sergiu Litvinenco. El le-a calificat drept neadevărate și demagogice.

Iurie Ciocan a demisionat la sfârșitul săptămânii trecute, pe motiv că ar fi „în  dezacord cu modificările recente la legislația electorală prin care se slăbește semnificativ statutul de membru al CEC”. Președinta și vicepreședinta CEC și-au anunțat demisia săptămâna aceasta, la fel, denunțând noile modificări la Codul Electoral.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnalul de noapte București
Meteo Chișinău
27,82
Cer senin
Umiditate:55 %
Vint:5,84 m/s
Wed
27
Thu
27
Fri
24
Sat
20
Sun
19
Arhivă Radio Chișinău