FOTO | Cupa Unirii la Oină. Echipe masculine și feminine din România și Republica Moldova și-au dat întâlnire la București

• 07 Octombrie 10:33

Echipele naționale de oină, juniori și seniori, ale României și Republicii Moldova s-au întâlnit sâmbătă, 5 octombrie, în partidele din cadrul Cupei Unirii, desfășurate pe stadionul Arcul de Triumf din București. La evenimentul sportiv a participat Custodele Coroanei Majestatea Sa Margareta, alături de Alteța Sa Principele Radu, care le-au înmânat, în premieră, câștigătorilor Trofeul Regele Ferdinand și Trofeul Regina Maria.

În prima partidă a zilei, România U18, la feminin, a învins Republica Moldova cu 14-0 (12-0), în timp ce la masculin, la aceeași categorie de vârstă, sportivii români s-au impus cu 14-0 (8-0).

La seniori masculin, România a câștigat cu 21-4 (5-4), iar la feminin, sportivele române au întrecut Republica Moldova cu 20-0 (18-0).

'A fost o competiție foarte reușită, o bună promovare pentru sportul nostru național. Oina a demonstrat, încă odată, că este o punte între România și Republica Moldova', a declarat președintele Federației Române de Oină, Nicolae Dobre.

Președintele federației de oină din Republica Moldova, Vasile Onică, a afirmat că astfel de competiții vor contribui la dezvoltarea acestui sport în țara sa.

'Pentru Republica Moldova a fost o experiență incredibilă. Totul a fost la superlativ. Oina este în plină dezvoltarea la noi, iar astfel de competiții nu pot decât sa ne facă și mai buni', a declarat Onica.

Cupa Unirii la oină a fost organizată de Federația Română de Oină în colaborare cu Agenția Națională pentru Sport, Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Federația Sportivă Națională de Oină din Republica Moldova și Complexul Sportiv Național 'Arcul de Triumf'.