Cupa Moldovei: Milsami și Zaria vor juca finala

• 11 Mai 2016 09:05

Milsami Orhei și Zaria Bălți vor juca finala Cupei Moldovei la fotbal în acest sezon.

În semifinale, Milsami a trecut de Dacia Chișinău, iar Zaria a eliminat-o pe Sheriff Tiraspol, în ambele partide fiind nevoie de prelungiri pentru stabilirea finalistelor.

Milsami s-a calificat după o victorie cu scorul de 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat în prelungiri de Eugen Sidorenco. În repriza secundă, portarul echipei Milsami și al naționalei de tineret, Radu Mâțu a fost grav accidentat în careu după un contact cu atacantul Daciei, Vadim Cemârtan, care a fost eliminat din teren.

La Tiraspol, Zaria a eliminat-o pe Sheriff, la fel în extra-time, după ce în timpul regulamentar scorul a fost egal 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Andrei Slinkin, iar gazdele au egalat prin Radu Gînsari, în ultimul minut al timpului adițional dictat de arbitri. În prelungiri, Zaria a înscris golul victoriei prin veteranul Gheorghe Boghiu.

Milsami și Zaria se vor întâlni în finală pe 25 mai la Chișinău pe stadionul Zimbru.