Cupa Confederațiilor 2017 | Rusia - Portugalia 0-1

• 22 Iunie 2017 09:25

Naționala Portugaliei, campioana europeană en titre, a învins-o pe cea a Rusiei cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul înscris de vedeta Cristiano Ronaldo în minutul 8, miercuri seara, la Moscova, într-un meci din Grupa A a Cupei Confederațiilor la fotbal, competiție găzduită de Rusia.

Portugalia s-a impus, fără să forțeze prea mult, în fața unui adversar care a făcut o figură modestă, cu un an înainte de Cupa Mondială pe care o va organiza, scrie Agerpres.

Portugalia, antrenată de Fernando Santos, a început cu patru nume noi față de remiza (2-2) cu Mexic: Bruno Alves, Bernardo Silva, Adrien Silva și André Silva.

Lusitanii au deschis rapid scorul, în minutul 8, când Raphael Guerreiro a centrat de pe stânga, iar căpitanul Cristiano Ronaldo a înscris cu capul, profitând de plasamentul defectuos al fundașilor ruși. Portugalia nu mai marcase în deplasare împotriva Rusiei sau a Uniunii Sovietice, notează site-ul FIFA.