Coreea de Sud își retrage cetățenii din complexul industrial Kaesong

  • 26 Aprilie 2013 13:05
Coreea de Sud își retrage cetățenii din complexul industrial Kaesong

Kaesong era unica urmă a eforturilor de apropiere intercoreeană, după înghețarea relațiilor bilaterale în 2010.

Coreea de Sud a anunțat vineri, 26 aprilie, că își va retrage toți cetățenii care au mai rămas să lucreze la complexul industrial Kaesong, situat pe teritoriul nord-coreean, de la închiderea sa de facto de către Phenian la 3 aprilie, ca răspuns la refuzul regimului comunist de a relua dialogul în acest dosar, relatează Agerpress.

Aproximativ  170 de sud-coreeni se mai află la Kaesong, situat la numai 10 km de granița cu Sudul. Phenianul și-a retras cei 53 de mii de angajați ai complexului intercoreean în acestă lună, în contextul amplificării tensiunilor între cele două state vecine. De la 3 aprilie, Nordul le interzice sud-coreenilor accesul la complex.

Kaesong era unica urmă a eforturilor de apropiere intercoreeană, după înghețarea relațiilor bilaterale în 2010.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de vârf cu Corneliu Rusnac
Meteo Chișinău
29,64
Câțiva nori
Umiditate:44 %
Vint:3,55 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
24
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău