CM Qatar: Argentina este noua campioană mondială la fotbal după ce a învins Franța la penaltiuri. A fost 3-3 după 120 de minute

• 18 Decembrie 2022 20:05

Selecționata Argentinei a devenit pentru a treia oară cea mai bună din lume, după victoria obținută în fața Franței, după loviturile de departajare, în finala Campionatului Mondial disputat anul acesta în Qatar. A fost o finală în care, după 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 3-3, cinci din cele șase goluri fiind marcate de starurile celor două echipe, Messi și Mbappe, transmite digi24.ro.

Argentinienii au intrat cu avantaj de două goluri la pauză, după o primă repriză în care francezii nu au expediat niciun șut pe poarta sud-americanilor.

Lionel Messi a descis scorul în minutul 23, atunci când a transformat un penalty acordat în urma faultului în careu comis de Denbele asupra lui Di Maria.

2-0 s-a făcut în minutul 36. Messi a pasat superb la De Paul, acesta a trimis la Mac Allister, care i-a pasată lui Di Maria, iar mijlocașul ofensiv a mărit avantajul "pumelor".