CM 2018 | Tricolorii au remizat cu Georgia, după ce au condus cu 2-0 la pauză

• 11 Iunie 2017 22:00

Naționala Republicii Moldova la fotbal rămâne pe ultimul loc în grupă în preliminariile Campionatului Mondial din 2018, după remiza de pe teren propriu cu Georgia, scor 2-2.

Tricolorii au reușit o primă repriză excelentă și conduceau la pauză cu scorul de 2-0 după golurile înscrise de Radu Gânsari (min. 15) și Alexandru Dedov (min. 36). Selecționerul georgienilor, slovacul Vladimir Weiss, a fost însă mai inspirat în repriza secundă când doi dintre jucătorii introduși de acesta în teren după reluare au marcat două goluri în doar 5 minute (GiorgiMerebashvili,min. 65 și ValeriKazaishvili, min. 70).

Astfel, naționala lui Igor Dobrovolski rămâne codașa grupei D, cu doar două puncte la activ după șase meciuri, primul fiind obținut de asemenea cu Georgia, în noiembrie anul trecut la Tbilisi.

Moldova va susține următorul meci cu Serbia în deplasare pe 2 septembrie.