Când va fi gata Autostrada Unirii: „E prioritară pentru dezvoltarea regiunii de est a României”
-
19 Aprilie 11:20

Autostrada Unirii (A8) va conecta regiunile Transilvaniei și a Moldovei. De asemenea, drumul de mare viteză va lega România de Republica Moldova.
Asociația Pro Infrastructura subliniază importanța A7, care trebuie să fie „prioritatea numărul 1 pentru Moldova”. Însă, oficialii de la Moldova Vrea Autostradă, sunt de părere că A8 (Autostrada Unirii) este principala nevoie a regiunii, din perspectiva dezvoltării economice. A8 va conecta Transilvania cu estul României, scrie ziare.com.
„Nu trebuie să minimizăm rolul A7, dar pentru Moldova, prioritară e A8, coridorul important de dezvoltare, de modernizat pentru relația est-vest, cu rol major în dezvoltarea regiunii Moldovei și a creșterii competitivității în raport cu celelalte regiuni. A7, da, are un rol important, o autostradă mai mult de tranzit, care facilitează legătura cu Capitala.
În 2025 avem deja loturi adjudecate, licitații lansate, toate, PNRR-ul merge pe cele două capete, vedem un pas hotărâtor, în vederea realizării A8. Eu cred că este realizabilă până în 2032”, a declarat pentru Ziare.com Adrian Covăsnianu, fost secretar de stat la Ministerul Transporturilor, actual reprezentant al Asociației Moldova Vrea Autostradă.
Cum se va lucra pe Autostrada A8 (Autostrada Unirii)
Autostrada Unirii este împărțită pe secțiunile:
- Târgu Mureș - Miercurea Nirajului;
- Miercurea Nirajului - Leghin;
- Leghin - Târgu Neamț;
- Târgu Neamț - Iași - Ungheni;
- Pod Ungheni.
Târgu Mureș - Miercurea Nirajului este în execuție, cu termen 2026, Miercurea Nirajului - Leghin este parțial în execuție, restul în licitare, Leghin - Târgu Neamț este în execuție, cu termen 2026, Târgu Neamț - Iași - Ungheni este parțial în licitare, restul, abia în faza planificare. De asemenea, Pod Ungheni ar putea fi gata în 2027-2028.
Comuna Ungheni din România, județul Iași, respectiv orașul Ungheni din raionul cu același nume din Republica Moldova sunt separate de râul Prut. În prezent, accesul se poate face pe cale feroviară, prin intermediul podului construit în perioada sovietică.
Cele două localități, cea din România și cea din Republica Moldova, vor fi conectate și pe cale rutieră, în anii următori. Astfel, va fi construit Podul Ungheni, peste Prut, ce va include un punct vamal. În februarie 2024 a fost semnat un acord între România și Republica Moldova pentru construcția podului ce va avea o lungime de aproximativ 1 km, proiect cu finanțare parțială din fonduri europene și contribuții bilaterale.
Podul va avea patru benzi de circulație, câte două pe sens, și trotuare pietonale. Lungimea totală va fi de 261 de metri, iar lățimea va ajunge la 13 metri în prima etapă, iar în etapa a doua, la 24,25 metri. Proiectul include și construcția unui punct de trecere a frontierei, dotat cu facilități pentru control amănunțit, parcări pentru TIR-uri și autoturisme, precum și un drum de legătură de aproximativ 1 km.
Se pregătesc și evenimente speciale: România și Republica Moldova vor marca împreună, pe 26 aprilie 2025, lansarea construcției Podului rutier de la Ungheni - Golăești, parte din Autostrada Unirii (A8), prin intermediul unui eveniment simbolic organizat pe malul Prutului: Festivalul „Podul de Flori".