Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Iran învinge Țara Galilor cu două goluri marcate în minutele 90+8 și 90+11

• 25 Noiembrie 2022 14:37

Țara Galilor și Iran s-au înfruntat, vineri, în etapa a doua a fazei grupelor de la Cupa Mondială din Qatar, iar câștig de cauză au avut elevii lui Carlos Queiros, care s-au impus cu 2-0 pe final de joc.

După un joc dominat aproape de la un capăt la celălalt, iranienii au marcat golurile victoriei în minutele 90+8 și 90+11, prin Chesmi și Rezaeian, scrie DigiSport.

Trupa lui Carlos Queiros a jucat din minutul 84 cu un om în plus, după ce portarul Hennessey a fost eliminat în urma unui fault dur la Taremi.

În minutul 52 al jocului, iranienii au lovit bara de două ori în decurs de 30 de secunde. Azmoun și Ghozalideh au fost aproape de gol.

În urma succesului obținut în prelungiri, Iran a acumulat primele trei puncte în grupa de calificare din Qatar, în timp ce Țara Galilor a rămas cu un singur punct, obținut în prima etapă.