Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 11 la Campionatul Mondial de la Budapesta

• 29 August 2023 11:06

Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 11 în finala probei de aruncare a suliței la Campionatul Mondial de la Budapesta. Sportivul de 28 de ani a înregistrat rezultatul 79.66 metri, transmite IPN.

Moldova a mai avut trei reprezentanți la Mondialul din Ungaria.

Dimitriana Bezede s-a clasat pe locul 22 la aruncarea greutății, Serghei Marghiev pe poziția 18 în proba de aruncare a ciocanului, iar Maxim Răileanu a încheiat maratonul pe treapta 53, din 85 de sportivi au fost înregistrați la start.

La Campionatul Mondial de la Budapesta au urcat pe podium sportivi din 46 de țări. Pe primul loc în clasamentul pe medalii s-a clasat SUA, urmată de Canada și Spania.