Atenție, călători! PTF „Leova-Bumbăta” își sistează temporar activitatea, în contextul creșterii semnificative a nivelului râului Prut
-
30 Mai 17:12
Poliția de Frontieră a Republicii Moldova anunță că, astăzi, 30 mai 2025, în intervalul orelor 18:00-20:00, PTF „Leova-Bumbăta” își sistează activitatea, din cauza precipitațiilor abundente care au determinat o creștere semnificativă a nivelului râului Prut din această zonă.
Potrivit polițiștilor de frontieră, activitatea va fi reluată mâine, 31 mai, conform regimului obișnuit.
Pentru menținerea condițiilor de traversare în deplină siguranță, echipa Poliției de Frontieră, în cooperare cu omologii din România și alte autorități, lucrează la extinderea podului.
„Pentru a evita eventualele întârzieri, recomandăm tuturor participanților la traficul transfrontalier să opteze din timp pentru traversarea prin alte puncte de trecere a frontierei cu România, cum ar fi: PTF Cahul-Oancea, PTF Leușeni-Albița, PTF Giurgiulești-Galați”, menționează IGPF.

