Arheologii francezi au descoperit în Egipt o pictură pe gresie și un sarcofag de lemn de circa 3.500 de ani
-
09 Noiembrie 2018 10:32
![Arheologii francezi au descoperit în Egipt o pictură pe gresie și un sarcofag de lemn de circa 3.500 de ani Arheologii francezi au descoperit în Egipt o pictură pe gresie și un sarcofag de lemn de circa 3.500 de ani](https://media.radiochisinau.md/image/201811/640x360/222f9c54d6b54764cfbab11dffe81983.jpg)
O echipă condusă de arheologi francezi a descoperit în Egipt o pictură pe gresie și un sarcofag de lemn datând din urmă cu circa 3.500 de ani
O echipă condusă de arheologi francezi a descoperit în Egipt o pictură pe gresie și un sarcofag de lemn datând din urmă cu circa 3.500 de ani, a anunțat ministrul egiptean pentru antichități.
Cele două obiecte descoperite în vechiul cimitir Assasif, situat în vestul provinciei Luxor, datează din a 18-a dinastie egipteană, din perioada faraonilor care au condus Egiptul între anii 1550 î.Hr. și 1292 î.Hr.
Descoperirea a fost făcută de o misiune comună, formată de la Institutul Francez de Arheologie Orientală din Cairo și Universitatea din Strasbourg, condusă de egiptologul francez Frédéric Colin.