Angajat al Substației de Asistență Medicală Urgentă Râșcani, răpus de COVID-19

  • 06 Iunie 2020 09:55
Angajat al Substației de Asistență Medicală Urgentă Râșcani, răpus de COVID-19

Un angajat al Substației de Asistență Medicală Urgentă Râșcani, din cadrul Departamentului regional de AMU Chișinău, a fost răpus de COVID-19. Bărbatul, care activa în calitate de șofer pe ambulanță a echipei specializate cardiologie, urma să împlinească în luna septembrie 64 de ani, transmite IPN.

Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească menționează că Vasile Petruleac a activat în calitate de șofer pe ambulanță din luna martie a anului 2017. Acesta este al 19 deces în rândul personalului medical.

Până în prezent, în Republica Moldova sunt confirmate 9247 de cazuri de COVID-19. Dintre acestea, 1700 sunt în rândul lucrătorilor medicali.

Numărul deceselor asociate noului tip de coronavirus urcă la 323 de oameni care au pierdut lupta cu boala.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de Muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
20,52
Cer acoperit de nori
Umiditate:71 %
Vint:2,47 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău