Amenzi în mărime de 1,8 milioane de lei, aplicate de SFS pentru încălcări fiscale

  • 03 Aprilie 18:15
Amenzi în mărime de 1,8 milioane de lei, aplicate de SFS pentru încălcări fiscale

Serviciul Fiscal de Stat a aplicat amenzi fiscale și contravenționale în valoare de aproximativ 1,8 milioane de lei, în urma controalelor efectuate în luna martie. Aceste verificări s-au concentrat pe eliberarea bonurilor fiscale, declararea veniturilor și proveniența mărfurilor.

În această perioadă, au fost realizate 665 de controale fiscale, iar în 440 de cazuri au fost constatate încălcări ale legislației. Cele mai multe au vizat sectorul transportului de pasageri și comerțul cu produse, unde au fost depistate cele mai multe abateri. Verificările au avut loc și în restaurante, cafenele, comerțul cu flori și alte produse, dar și în comerțul online și cel cu produse din tutun, domenii unde au fost identificate numeroase nereguli, transmite IPN

SFS subliniază că aceste controale au fost realizate inopinat, pe baza analizei riscurilor de neconformare fiscală, avându-se în vedere, în special, domeniile cu risc crescut. Autoritățile precizează că acțiunile de control vor continua și în luna aprilie, inclusiv în urma petițiilor și sesizărilor primite.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri
Meteo Chișinău
18,24
Cer acoperit de nori
Umiditate:83 %
Vint:0,61 m/s
Thu
19
Fri
19
Sat
21
Sun
22
Mon
23
Arhivă Radio Chișinău