Ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu, a asistat la unul din cursurile de limba română pentru alolingvi organizate la Comrat

  • 24 Noiembrie 2023 07:59
Ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu, a asistat la unul din cursurile de limba română pentru alolingvi organizate la Comrat

Ambasadorul României în Republica Moldova, Cristian Leon-Țurcanu, a fost ieri, 23 noiembrie, în sudul Republicii Moldova, ocazie cu care, la Comrat, a asistat la unul din cursurile de limba română organizate in cadrul Programului de predare a limbii române pentru adulti alolingvi, transmite Radio Chișinău.

 
„A fost o plăcere să o felicit, în limba română, pe doamna Liuba, etnic ucrainean, care și-a sărbătorit cea de a 72-a aniversare la cursul de limba română organizat la centrul găzduit de Moldelectrica .
 
În Comrat funcționează 5 centre de predare a limbii române pentru adulți, iar în Găgăuzia sunt un total de 20 astfel de centre”, a transmis Cristian-Leon Țurcanu, într-o postare pe Facebook.
Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
23,17
Ploaie ușoară
Umiditate:67 %
Vint:7,81 m/s
Tue
24
Wed
19
Thu
20
Fri
20
Sat
20
Arhivă Radio Chișinău