Alpiniștii care urcă pe Everest trebuie să coboare cu 8 kg de deșeuri
-
04 Martie 2014 17:19
Alpiniștii care urcă pe Everest trebuie să coboare cu 8 kg de deșeuri, în caz contrar putând fi dați în judecată.
Această decizie are ca scop curățarea celui mai înalt vârf de pe Pământ, a anunțat ieri un oficial nepalez, citat de agenția Belga.
Everestul este plin de resturi lăsate de expedițiile organizate de decenii, care se succed într-un ritm tot mai susținut: recipiente de oxigen, corturi, gunoaie și chiar cadavre de alpiniști care nu se descompun din cauza frigului extrem.
'Pentru a curăța muntele Everest, guvernul a decis ca fiecare membru al unei expediții să coboare cu cel puțin 8 kg de deșeuri, care să se adauge la cele produse de el însuși', a afirmat un oficial al ministerului nepalez al turismului. Noua reglementare se va aplica alpiniștilor care pleacă din tabăra de bază începând din luna aprilie.
Membrii expedițiilor vor aduce deșeurile la un birou care va fi instalat luna viitoare în tabăra de bază. Biroul va asigura și asistență medicală și va rezolva conflictele ce izbucnesc uneori între alpiniști și ghizii locali. Fiecare expediție va depune o garanție de 4.000 dolari, care le va fi restituită dacă vor respecta noua reglementare.
Autoritățile recunosc în schimb că reglementarea va fi greu de aplicat. 'Precedentele noastre eforturi nu au avut succes. De această dată, dacă alpiniștii nu aduc deșeuri, îi vom da în judecată și vor fi sancționați', a încheiat oficialul

