Alina Stremous, în top 10 la Olimpiada de iarnă de la Beijing

• 11 Februarie 2022 14:44

Biatlonista din Rep. Moldova Alina Stremous s-a clasat pe locul 10 în cursa de sprint care a avut loc vineri, 11 februarie, la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing.

Ea a reușit trageri perfecte în poligon (10 din 10) și a încheiat proba pe distanța de 7,5 km pe poziția a 10-a, calificându-se, totodată, și în cursa de urmărire la care participă primele 60 de biatloniste. Cealaltă biatlonistă din Rep. Moldova, prezentă la Beijing, Alla Ghilenko, a ocupat locul 86.

Medalia de aur a fost cucerită de lidera Cupei Mondiale, Marte Olsbu Roeiseland din Norvegia, pe locurile doi și trei situându-se, în ordine, suedeza Elvira Oeberg și italianca Dorothea Wierer.

În cursa similară de sprint în concursul masculin care va avea loc sâmbătă, 12 februarie, va lua parte și Maxim Makarov, care s-a recuperat după ce a fost testat pozitiv la Covid-19 și a primit dreptul de a evolua la această cursă. De asemenea, la sprint, va evolua și Pavel Magazeev.