Alegeri 2016 | Oamenii de creație îndeamnă populația să iasă la vot

  • 03 Noiembrie 2016 11:58
Alegeri 2016 | Oamenii de creație îndeamnă populația să iasă la vot

Uniunile de creație din Republica Moldova și-au exprimat susținerea pentru candidatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu, în turul doi al alegerilor pentru funcția de președinte.

Oamenii de creație îndeamnă populația să iasă la vot într-un număr cât mai mare și să își dea votul ”pentru candidatul pro-european”. În opinia lor, ”este nevoie ca instituția prezidențială să fie readusă în serviciul poporului, să fie un centru real de putere, care să contribuie la readucerea pe făgașul pro-european al Republicii Moldova”.

Apelul este semnat de Uniunea Scriitorilor, Pen Centrul din Republica Moldova, Filiala din Chișinău a Uniunii Scriitorilor din România, Uniunea Jurnaliștilor, Uniunea Compozitorilor și Muzicienilor, Uniunea Artiștilor Plastici, Uniunea Teatrală, Uniunea Cineaștilor și Uniunea Arhitecților.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Deschis în week-end
Meteo Chișinău
9,4
Cer senin
Umiditate:79 %
Vint:5,66 m/s
Sun
11
Mon
10
Tue
9
Wed
9
Thu
12
Arhivă Radio Chișinău