A fost aprobat programul de compensații pentru susținerea cetățenilor în următorul sezon de încălzire

  • 13 Iulie 2022 19:14
A fost aprobat programul de compensații pentru susținerea cetățenilor în următorul sezon de încălzire

Guvernul a aprobat programul de compensații pentru susținerea cetățenilor, în următorul sezon de încălzire, în contextul majorării prețurilor la energie. Noul mecanism prevede acordarea compensațiilor în functie de venituri și consumului de energie a gospodăriei. De ajutor nu vor mai beneficia toți consumatorii, ci doar cei mai vulnerabili.

Proiectul de lege a fost aprobat și are ca scop reducerea impactului creșterii prețurilor la energie asupra consumatorilor. Compensația va acoperi o parte dintre cheltuielile la gaze naturale, energie termică și energie electrică a consumatorilor vulnerabili. Va fi trecuta direct pe factură, prin reducerea valorii totale, scrie TVR MOLDOVA.

Conform proiectului, valoarea compensației se va stabili în funcție de prețurile la energie, cu posibilitatea de a fi revizuită și stabilită periodic de Guvern.


În acest scop, Bugetul de Stat pentru anul 2022 sunt aprobate 400 mln lei. Unii donatori externi și-au manifestat disponibiliatea de a contribui la suplimentarea resurselor din Fondul de Reducere a Vulnerabilității Energetice.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese * Știri
Meteo Chișinău
34,18
Cer senin
Umiditate:40 %
Vint:3,87 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
24
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău