65 de tentative de fraudare la primul examen de bacalaureat

  • 04 Iunie 2013 22:00
65 de tentative de fraudare la primul examen de bacalaureat

65 de lucrări vor fi anulate după primul examen de Bacalaureat, a anunțat astăzi, 4 iunie, ministrul adjunct al Educației, Igor Grosu.

Potrivit viceministrului, fraude sau tentative de a copia au fost înregistrate cu ajutorul sistemelor de supraveghere video, în 29 de centre de examinare. Elevii care au fost surprinși copiind sau au avut la ei telefoane mobile, vor putea repeta examenul anul viitor, a declarat viceministrul Educației.

De asemenea, au fost înregistrate petiții în privința colectării de bani, în unele centre de Bacalaureat, care sunt cercetate de Centrul Național Anticorupție, a subliniat Igor Grosu, fără să ofere date despre aceste centre.

Igor Grosu a subliniat că în privința asistenților și directorilor centrelor de Bacalaureat, care au tolerat copiatul vor fi luate măsuri disciplinare, despre care se va hotărî mâine, în cadrul unei ședințe a Comisiei Naționale de Examinare. Dacă vor fi depistate încălcări de amploare în cadrul vreunui centru de Bacalaureat, atunci ar putea fi anulate lucrările tuturor candidaților înscriși la centrul respectiv, a menționat Igor Grosu.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
14,96
Cer fragmentat
Umiditate:93 %
Vint:2,15 m/s
Tue
20
Wed
21
Thu
23
Fri
17
Sat
17
Arhivă Radio Chișinău