252 de persoane infectate cu COVID-19 se află în stare gravă, dintre care 27 sunt conectate la aparate de respirație artificială
-
04 Mai 2020 10:29
252 de persoane infectate cu COVID-19 se află în stare gravă, dintre care 27 sunt conectate la aparate de respirație artificială. În cazul a 539 de pacienți starea de sănătate este de gravitate medie.
Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale informează că pe parcursul zilei de ieri au mai fost externate 41 de persoane vindecate, dintre care 20 sunt din regiunea transnistreană. Astfel că numărul celor vindecați ajunge la 1423.
Din numărul total de persoane infectate, 1026 sunt angajați ai sistemului de sănătate. De la declanșarea pandemiei cu COVID-19 în Republica Moldova au fost înregistrate 4121 de cazuri de infectare cu noul tip de coronavirus, iar 128 de persoane au decedat din cauza COVID-19.

