120 de militari americani au ajuns la baza Novo Selo, din estul Bulgariei

  • 16 Februarie 2017 08:37
120 de militari americani au ajuns la baza Novo Selo, din estul Bulgariei

120 de militari americani au ajuns, miercuri, 15 februarie, la baza Novo Selo, din estul Bulgariei, unde vor sosi, până la sfârșitul săptămânii și vehicule blindate și armament, în cadrul misiunii NATO de consolidare a capacității de apărare în Europa de est, a anunțat ministerul apărării de la Sofia, citat de Reuters.

Amintim că 500 de militari americani și mai multe tancuri M1 Abrams au ajuns, marți dimineața, la Baza Militară „Mihail Kogălniceanu” de la Constanța.

Contingentul va participa, alături de militari români, la exerciții de tragere la Smârdan, ca parte a angajamentului Statelor Unite în cadrul Operațiunii Atlantic Resolve.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
33,04
Cer senin
Umiditate:46 %
Vint:2,94 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău