Rio 2016: PROGRAMUL complet al sportivilor din Republica Moldova

  • 16 August 2016 09:37
Rio 2016: PROGRAMUL complet al sportivilor din Republica Moldova

Alexandra Mîrca este prima reprezentantă a Republicii Moldova care a intrat în concurs la Jocurile Olimpice de la Rio pe 5 august. Ea a participat în proba individuală în runda de clasament.

Concursul olimpic pentru sportivii noștri se va încheia pe 21 august odată cu evoluția maratonistului Roman Prodius și a luptătorului Nicolae Ceban, portdrapelul țării la ceremoniile de deschidere și închidere a Olimpiadei.

La Rio de Janeiro, Republica Moldova este reprezentată de 23 de sportivi în nouă discipline olimpice: atletism (9), caiac-canoe (2), haltere (3), judo (1), lupte (3), natație (2), taekwondo (1), tenis (1) și tir cu arcul (1).

Programul participării atleților moldoveni la Rio 2016:

Data

Ora*

Atlet

Disciplina

Proba

Etapa

05 august

13:00

Alexandra Mîrca

Tir cu arcul

Individual

R. clasament

07 august

13:19

Alexei Sancov

Natație

200 m liber

 Seria I

07 august

13:56

Tatiana Chișca

Natație

100 m bras

Seria I

07 august

17:00

Radu Albot

Tenis

Individual

Runda I

08 august

12:02

Alexandra Mîrca

Tir cu arcul

Individual

Runda 1/32

09 august

10:00

Serghei Cechir

Haltere

69 kg

Gr.B/A (19.00)

09 august

10:00

Valeriu Duminică

Judo

81 kg

Runda 1/16

10 august

10:00

Alexandru Șpac

Haltere

77 kg

Gr.B/A (19.00)

12 august

10:05

Dimitriana Surdu

Atletism

Greutate

Calificări

12 august

12:30

Natalia Prișcepa

Haltere

75 kg

Gr.B/A (15.30)

12 august

20:40

Zalina Marghieva

Atletism

Ciocan

Calificări

12 august

20:40

Marina Nikișenko

Atletism

Ciocan

Calificări

14 august

09:30

Lilia Fisikovici

Atletism

Maraton

Finala

15 august

09:00

Serghei Tarnovschi

Canoe sprint

C1 - 1000 m

Serii

15 august

09:30

Vladimir Letnicov

Atletism

Triplu salt

Calificări

15 august

20:30

Natalia Stratulat

Atletism

Disc

Calificări

15 august

10:40

Zalina Marghieva

Atletism

Ciocan

Finala

16 august

09:08

Serghei Tarnovschi

Canoe sprint

C1 - 1000 m

Finala A

17 august

09:40

Serghei Marghiev

Atletism

Ciocan

Calificări

17 august

10:00

Mariana Cherdivara

Lupte libere

58 kg

Preliminarii

17 august

15:16

Oleg Tarnovschi

Canoe sprint

C1 - 200 m

Serii + SF

18 august

09:16

Oleg Tarnovschi

Canoe sprint

C1 - 200 m

Finala A/B

18 august

09:55

Ivan Emilianov

Atletism

Greutate

Calificări

19 august

09:21

Oleg Tarnovschi

Serghei Tarnovschi

Canoe sprint

C2 - 1000 m

Serii + SF

19 august

10:00

Evgheni Nedealco

Lupte libere

74 kg

Preliminarii

19 august

09:15

Aaron Cook

Taekwondo

80 kg

Runda 1/8

19 august

21:05

Serghei Marghiev

Atletism

Ciocan

Finala

20 august

09:14

Oleg Tarnovschi

Serghei Tarnovschi

Canoe sprint

C2 - 1000 m

Finala A/B

21 august

08:30

Nicolae Ceban

Lupte libere

97 kg

Preliminarii

21 august

09:30

Roman Prodius

Atletism

Maraton

Finala

Notă*: Ora locală (+ 6 ore în Republica Moldova).

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chişinău
4 °C
Ploaie ușoară
Umiditate:93 %
Vint:4,6 m/s
Lun
7 °C
Mar
10 °C
Mie
11 °C
Joi
11 °C
Vin
7 °C

Curs oficial BNM 18 Martie 2017

MDL RATĂ TREND
EUR 21.2178 -0.0000
USD 19.7835 -0.0000
RON 4.6617 -0.0000
UAH 0.7331 -0.0000
RUB 0.3406 -0.0000
Arhivă Radio Chișinău